Hogyan szeresd jól kedvencedet? Miért veszélyes az emberi bánásmód?
Hogyan szeresd jól kedvencedet? Mit jelent a humanizáció és miért veszélyes?
A kutya ma már nemcsak az ember legjobb barátja, hanem sok esetben családtagja is. Ez alapvetően dicséretes és örömteli dolog, amíg nem válik a kutya kárára. Számos kutatás igazolta, hogy a kutyák humanizálása drámaian felgyorsult az elmúlt években. De mit is jelent a humanizálás, és miért okozhat problémát?
Mi is a kutyák humanizálása?
A humanizációs folyamat során egy élettelen tárgyat, élőlényt, állatot emberi tulajdonságokkal ruházunk fel. Ez azt jelenti, hogy olyan viselkedéseket és jellemzőket tulajdonítunk nekik, amelyek nem jellemzők rájuk. Ennek következményeként a gondozásuk során nem valós szükségleteiket vesszük figyelembe. Sőt, szélsőséges esetekben ezeket teljesen figyelmen kívül hagyjuk, és a ráruházott emberi tulajdonságok szerint gondoskodunk róluk.
Miért káros a humanizálás?
A probléma akkor kezdődik, ha a kutyát nem saját szükségleteinek megfelelően tartják egy családban. Ha például színesre festik a szőrét, farsangkor kényelmetlen jelmezbe öltöztetik, vagy ékszerekkel díszítik. Ezek a cselekedetek károsak lehetnek a kutyák számára, mivel az igazi fizikai és mentális szükségleteik háttérbe szorulnak. Fontos megérteni, hogy a kutyák különleges és egyedi lények, másfajta gondolkodással és viselkedéssel, mint az emberek.
Az emberi bánásmód káros hatásai
A háziállatok humanizálása szinte mindig a szeretet jegyében történik. Az esetek nagy részében rengeteg energiát és időt töltünk a kutyáinkkal, kiváló és drága étellel etetjük, elhalmozzuk játékokkal, divatos felszerelésekkel. Azonban az ilyenfajta szeretet árthat is. Egy öleb, aki alig élvezheti a szabad séta örömét, nem lesz mentálisan kiegyensúlyozott. Egy kutya, aki nem játszhat fajtársaival, mert a gazdája félti a frizuráját, nem lesz boldog.
A jó gazda gondossága
Az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény pontosan meghatározza, milyen bánásmód várható el egy gazditól. A "jó gazda gondossága" azt jelenti, hogy az állat számára olyan életkörülményeket biztosítunk, amelyek megfelelnek fajának, fajtájának, nemének, korának és egészségi állapotának. Fontos, hogy a gazdi tisztában legyen háziállata valós szükségleteivel, és azok szerint gondoskodjon róla.
Miért humanizálják az emberek az állatokat?
A humanizáció mögött gyakran az áll, hogy az emberek saját nézőpontjuk szerint gondolkodnak és cselekszenek. A kutyák különösen jó alanyai a humanizálásnak, mivel feltétel nélkül szeretik a gazdájukat, ragaszkodnak és engedelmesek. Az emberi gondoskodás és szeretet szükségletére válaszolva könnyen emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel őket.
Hogyan ne essünk a humanizálás csapdájába?
A kulcs a mérték és a tudatosság. Amíg egy gazdi tisztában van kutyája igényeivel és szükségleteivel, és eszerint gondoskodik róla, egy kis „embernek nézés” belefér a szeretetbe. Bármit is teszünk háziállatunkkal, a szempont az ő lelki-és testi jóléte legyen. Szeressük és gondoskodjunk róluk úgy, hogy nekik jó legyen, és ne feledjük, hogy az állatoknak különleges és egyedi igényeik vannak, amelyek eltérnek az emberekétől.